neděle 14. července 2013

3. A vůbec: Nezapomínejte na cvičení!

Prosedíte-li každý den několik hodin za volantem, a chcete-li si udržet dobrou tělesnou kondici, neměl byste zapomínat na vhodná cvičení. Při řízení motorového vozidla se totiž převážně používá pouze některých skupin svalů, kloubů a nervů. Na ty ostatní, méně zaměstnávané, je třeba pamatovat nějakým vyrovnávacím sportem. Kromě běžných cviků, jako jsou cviky dýchací, cviky dolních končetin, třeba se švihadlem, a cvičení horních končetin (zejména pěstních kloubů), jsou výborné různé hry, poněvadž ty cvičí i dobrý postřeh, který je pro řidiče tak potřebný.

Představil jsem si, jak zastavuji na nějaké dálniční benzínce, vytahuji z kufru švihadlo a skáču přes něj. Pak provádím sadu různých cviků, dřepů, atd. Ne že by ta rada nebyla pravdivá, ale přijde mi úsměvná. Opravdu by si měl člověk po delší trase zacvičit, i když asi bude vypadat jako magor.

Co si ale dnes těžko dokážeme představit, jak musel být člověk před těmi čtyřiceti lety unavený z řízení auta. Ovládat dnešní auta je brnkačka, máme posilovač řízení, posilovač brzd, posilovač spojky, a mraky dalších posilovačů a asistentů, ale tenkrát? Dobře si pamatuji jak "lehce" šlo řízení u Škody 105 a to bylo auto z konce osmdesátých let. Takže dnes již sice auta tak neunavují, ale o to víc hrozí nebezpečí nehody.

Žádné komentáře:

Okomentovat